czwartek, 30 sierpnia 2018

SMOG

W 1952 roku Londyn został pokryty na pięć dni przez smog. Jego przyczyną powstania były spaliny samochodowe, gazy wytwarzane z kominów mieszkań oraz fabryk. To wydarzenie zapisało się na kartach historii. Katastrofa ekologiczna pochłonęła tysiące ludzkich żyć. Ludzie ginęli z powodu uszkodzenia układu oddechowego oraz niedotlenienie organizmu. 
Cała katastrofa została przedstawiona w serialu The Crown, emitowanym na Netflixie. Zachęcam wszystkich do obejrzenia. Sposób, w jaki to nieszczęście zostało zaprezentowane, uzmysławia ogrom tragedii, do jakiej doprowadzili sami mieszkańcy Londynu. Trzeba pamiętać, że smog nie jest wymysłem ekologów, bajeczką do postraszenia ludzi. Smog jest śmiercionośnym zjawiskiem, które pojawia się wyłącznie na nasze zaproszenie.


Powodem wielkiego smogu był kwas siarkowy, który wytworzył się w wyniku spalania złej jakości węgla przez mieszkańców i przedsiębiorców fabryk. Te działania znacznej części doprowadziły do śmierci 12 tysięcy osób. Zła widoczność na ulicach powodowała wypadki samochodowe, ludzie lądowali pod kołami aut. Inni tracili życie długo po zakończeniu się mgły… w wyniku zatrucia lub uszkodzonego układu oddechowego.

Ta katastrofa otworzyła oczy na zmiany, jakie muszą być wprowadzone, aby do podobnej sytuacji więcej nie doszło. W 1956 roku uchwalono ustawę o czystym powietrzu.


W 2016 roku w Paryżu pojawiła się ciemna chmura, która zmieniła miasto świateł. Władze podjęły walkę ze smogiem i pyłem pm 10. Jednym ze sposobów na czyste powietrze, jakie wprowadziły francuskie władze, było stworzenie większej sieci ścieżek rowerowych i ograniczenie ruchu samochodowego w miastach. Sytuacja we Francji była alarmująca, smog przysłaniał całkowicie widoczność.


W Polsce również zmagamy się ze smogiem, z tą różnicą, że naszym smogu występuje  pył pm 2,5, który jest uznawany za jeden z bardziej szkodliwych. Jego cząsteczki są dużo mniejsze od cząsteczek pyłu pm 10, przez co odkładają się w naszych płucach.


Polska wiedzie prym w dziedzinie najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Unii Europejskiej. Na 50 miast, w których powietrze jest fatalne, zajmujemy aż 36 miejsc. Najbardziej zanieczyszczonym miastem w naszym kraju jest Opoczno.


Mamy naprawdę poważny problem! W końcu smog równa się: choroby płuc, astma, bezpłodność, zwiększona ilość poronień, udar mózgu oraz zawał serca. To tylko kilka z wymienionych chorób, jakie sobie sami zgotowaliśmy.


Jeśli nadal nie przekonuje was to, co napisałam, to obejrzyjcie mądrzejszych: klik i klik. A jeśli zastanawiacie się co obejrzeć wieczorem, to może właśnie warto zobaczyć ten jeden odcinek The Crown (sezon pierwszy, odcinek 4 Siła wyższa) i zrozumieć, dlaczego nie możemy dopuścić ponownie do takiej sytuacji.


Źródła:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza