piątek, 1 listopada 2019

BAMBUSOWA SZCZOTECZKA
Szczoteczki do zębów, które są dostępne w drogeriach, mają jedną wadę – plastik. Plastikowe jest włosie, szczoteczka do szorowania języka i trzonek pokryty gumą dla wygody trzymania.

Jeśli wymieniasz szczoteczkę co trzy miesiące, tak jak zalecają stomatolodzy, to rocznie produkujesz (zaawansowana matematyka) cztery szczoteczki. Nie brzmi źle? Więc pomnóż cztery razy wszystkie głowy na świecie (plus minus osoby bez dostępu do środków higienicznych i tych, którzy jedną szczoteczkę mają na lata – fuj!)

Zmroziło krew w żyłach? Pewnie nie, bo niezapłacone rachunki są straszniejsze. Mimo wszystko, szczoteczkowy problem jest bardzo łatwy do rozwiązania. Nie trzeba zrobić wiele, żeby wyeliminować ze swojej łazienki ten plastikowy problem.
Wystarczy wymienić szczoteczkę na bambusową. Takie szczoteczki są dostępne w większości ekologicznych sklepów. Bardzo mnie cieszy fakt, że są dostępne stacjonarnie. Zamawianie jednej szczoteczki z Internetu, mija się z ideą ekologii.

Czemu bambus jest lepszym rozwiązaniem?

Bambus to naprawdę fajna roślina. Powiedziałabym nawet, że kozacka. Wypiszę więc w punktach, co jest w niej takiego, czego nie ma plastik.

- bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie,
- występuje około 1500 gatunków tej rośliny,
- najwyższe bambusy osiągają do 50 metrów wysokości,
- niektóre odmiany bambusa rosną w ciągu dnia do 2 metrów,
- bambus jest stylowy, plastik to lamus.

Bambus po ścięciu wypuszczają nowe pędy i rozpoczynają swój cykl wzrostu od nowa. To wszystko sprawia, że jest idealnym tworzywem naturalnym. Dzięki jego szybkiemu wzrostowi i małym wymaganiom bambus znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach. Służy do budowania domów, mebli, produkcji papieru lub żywności. Plastik tego nie potrafi, co nie?

Czy to jest bezpieczne?

Bambus sam w sobie nie stanowi zagrożenia, co jednak z włosiem lub farbą, którą pokrywa się szczoteczki?

Stosowałam szczoteczki dwóch firm. Pierwszą z hydrophil oraz drugą z biomiki. Obie szczoteczki mają włosie nylonowe wolne od BPA. Nylon może zniechęcać, jednak obaj producenci zapewniają, że produkt jest 100% biodegradowalny. W kwestii farbek, informacje podaje tylko hydrophil. Farba użyta do pomalowania trzonka jest przyjazna środowisku i pozbawiona szkodliwych rozpuszczalników.Szyk i elegancja

Ceny plastikowych szczoteczek wahają się między 8 a 12 zł. Cena bambusowych szczoteczek od 12 do 16 zł. W przypadku dwóch prezentowanych szczoteczek droższy jest hydrophil. Jest to jednak firma, która moim zdaniem bardziej się postarała. Na ich stronie jest po prostu więcej informacji.
Ceny nie przerażają, a bambusowa szczoteczka prezentuje się na półce bardzo ładnie. Nie są udziwnione, tandetne i szpetne. Ich minimalistyczna forma przypadnie każdemu do gustu. Jednak najważniejszym zadaniem szczoteczki do zębów jest higiena. Bambusowe pod tym względem niczym się nie różnią. Myją tak samo dobrze!
Źródło bambusowej wiedzy: