poniedziałek, 30 marca 2020

DOMOWA PIELĘGNACJA KWIATÓW - TRZY SPOSOBY NA WYKORZYSTANIE RESZTEK KUCHENNYCH
Kwiaty doniczkowe cieszą się ogromną popularnością. Im więcej roślin, tym dom wygląda bardziej stylowo. Monstera jest obowiązkowa u każdej youtuberki, a Stefanotis pojawia się na wielu instagramowych zdjęciach. Kwiaty oczyszczają powietrze, są piękną ozdobą w domu i cieszą oko. Wypadałoby o nie dbać i okazać im trochę troski.

O kwiaty można zadbać, używając resztek kuchennych. Nie, nie chodzi mi tutaj o zakopywaniu w ziemi resztek kurczaka, ale niektóre produkty spożywcze są dla roślin zbawienne.

PODLEWAJ GLEBĘ WODĄ PO SKÓRKACH BANANÓW


Skórki po bananach da się wykorzystać na kilka sposobów. Można włożyć je do słoika, zalać zimną wodą i trzymać w lodówce tydzień. Następnie rozcieńczyć roztwór i taką miksturą podlewać kwiaty. Z reszty skórek można zrobić purée i użyć go jako nawozu do naszych kwiatów. Ten sposób jest dobry w przypadku roślin ogródkowych. Nie jestem jednak pewna, czy w przypadku kwiatów doniczkowych, to się sprawdza.

Bardzo popularną metodą na wykorzystanie skórek po bananach jest zasuszenie ich i sproszkowanie. Uzyskany proszek można wysypać na ziemię, co bardzo odżywi kwiaty.

Ja do osób cierpliwych nie należę. Dlatego wkładam skórki po bananach do słoika, zalewam ciepłą wodą i odstawiam na dobę. Uzyskanym roztworem podlewam następnego dnia moje kwiaty.

SKORUPKI PO JAJKACH


Skorupki jajek są bogate w wapń, dlatego warto używać ich w pielęgnacji roślin. Podobnie jak w przypadku skórek po bananach, istnieje wiele wariantów wykorzystania tego surowca.

Wysuszone skorupki po jajkach można sproszkować w moździerzu. Takim proszkiem podsypujemy glebę raz na miesiąc, nie więcej!

Ponownie moje lenistwo wygrywa, dlatego podlewam kwiaty ostudzoną wodą po gotowaniu jajek. Woda nie może być jednak posolona. Takim roztworem podlewam moje rośliny domowe od jakiegoś czasu. Jest to chyba najczęstsza metoda, jaką stosuję.
WODA PO GOTOWANIU WARZYW


Przestudzoną wodą po gotowaniu warzyw, można podlewać swoje rośliny bez obaw o przenawożenie. Podobnie jak w przypadku nawozu ze skorupek jajek, woda nie może być posolona! To świetny sposób, gdyż oszczędzamy wodę i nie marnujemy tego, co mamy.

Nie jest ze mnie żaden ogrodnik roku, ale staram się dbać o moje rośliny tak, jak umiem najlepiej. Wymienione wyżej przykłady stosuję raz na jakiś czas, a moje kwiaty doniczkowe ciągle żyją i nawet rozrastają się jak szalone.

Jeśli chcecie dobrze dobrać pielęgnacje pod swoje kwiaty, polecam wam aplikację PlantNet. Można w niej zrobić zdjęcie swojej rośliny, a aplikacje wyszukuje jej nazwę. W ten sposób możecie dowiedzieć się więcej o swoich kwiatach i odpowiednio o nie zadbać.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza