wtorek, 12 maja 2020

EKOLOGICZE WIOSKI, DOMY I OSIEDLA

ilustracja: Justyna Bojczuk
Ekologiczne osiedle we Włoszech - 25 Verde. Ilustracja: Justyna Bojczuk

Jestem mieszczuchem z krwi i kości. Lubię to, że wszędzie jest blisko. Kina, teatry, muzea wszystko na wyciągnięcie ręki. Możliwe, że z wiekiem wszystko się zmieni. Zastąpię głośne i tłoczne miasta, cichą i spokojną wsią. Na ten moment jednak błogi spokój nie jest moim marzeniem.

Mówiąc o ekologicznym budownictwie, wielu ludziom przychodzi na myśl lepianka, szałas z plastikowych butelek lub jakaś dziura w lesie przykryta gałęziami. Chciałabym jednak przedstawić przykłady ekologicznych wiosek i osiedli, które udowodnią Wam, że  istnieją rozwiązania bardziej przyjazne środowisku. Znajdzie się coś dla miłośników wsi, jak i miast.

EKOWIOSKI


W Polsce całkiem popularna sprawa. Ekowioska to wspólnota, która nie przekracza dwustu mieszkańców. Jedna wioska może dzielić się na kilka mniejszych wspólnot, które ze sobą współpracują. Mieszkańców łączą podobne wartości i poglądy.

Wszystkie ekologiczne wioski starają działać się w taki sposób, aby ograniczać działania konsumpcyjne, wytwarzać samemu zasoby niezbędne do życia, nie marnować, nie produkować śmieci, zbierać i wykorzystywać rozsądnie zasoby natury. W dużym skrócie mówiąc, są to zasady permakultury.

Permakultura – gałąź projektowania ekologicznego, inżynierii ekologicznej i projektowania środowiska, tworząca zrównoważoną architekturę siedzib ludzkich i samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych.

Ciekawym przykładem takiej wioski jest „Osada Twórców”, projekt samowystarczalnej osady, gdzie pasjonaci życia w zgodzie z naturą budowali domy ekologiczne i hodowali roślinność. Osada znajduje się w Marcinowie od czterech lat. Na jej terenie organizowane były tygodniowe wczasy, podczas których pracowało się na czterech stanowiskach tematycznych – ciesielstwo, budownictwo naturalne, permakultura i energetyka. Nie samą pracą jednak człowiek żyję. Wioska oferowała osadnikom kino polowe, saunę, staw i pyszną wegetariańską kuchnię.  Do zeszłego roku istniały również warsztaty, gdzie można było nauczyć się wytwarzać własne mydła lub piec chleb. Świetna alternatywa dla takich mieszczuchów jak ja, którzy lubią naturę, ale niekoniecznie mają ochotę zapuszczać korzenie z dala od miasta.  
Ekowioski
Jurta gotowa do zamieszkania. Fot: Agnieszka Czapi Trzepizur
ekowioski
Kuchnia główna, nic tylko jeść w tak sielankowym miejscu. Fot: Agnieszka Czapi Trzepizur

ekowioski
Warsztaty z robienia mydeł. Fot: Agnieszka Czapi Trzepizur

ekowioski
Prywatni ochroniarze. Fot: Agnieszka Czapi Trzepizur

DOMY KOPUŁOWE


Na ich punkcie oszalałam. Kopułowe domy, to nie tylko nietypowa architektura, ale przede wszystkim ogrom oszczędności. Dla osób przyzwyczajonych do klockowatej formy domów, widok kopuły może wydawać się dziwny. Zanim jednak uprzedzimy się do czegoś, dlatego że wygląda inaczej, warto poznać zalety takiego budownictwa.

Domy kopułowe są szybsze i tańsze w realizacji. Czas ich wykonania to około 4 miesięcy, a koszt jest tańszy o 30% w porównaniu z domem tradycyjnym. Taki rodzaj domów ogranicza straty ciepła, dzięki czemu oszczędzamy na ogrzewaniu. Dodatkowo do budowy takiego budynku potrzeba mniej materiałów. Na tym zalety się nie kończą, bo taki rodzaj budownictwa jest bardziej odporny na trzęsienie ziemi i huragany. Domy kopułowe powstają ze styropianu (co jest najmniej przyjazną opcją dla środowiska), drewna lub dzięki wielkiemu balonowi, który wypełnia się specjalną pianką, następnie układa się na nim zbrojenie i wylewa beton metodą natryskową.EKOOSIEDLE WE WŁOSZECH


Ten budynek mieszkalny znajdujący w Turynie, swoim wyglądem przypomina… no właśnie ciężko mi znaleźć jakieś ciekawe porównanie. Blok jest naprawdę mocno fikuśny. Mieszanina cegły i stali, a do tego wszystko jest porośnięte bujną zielenią. Osiedle „jest wyposażone” w setkę drzew i innych roślin, które produkują w ciągu godziny 150 tysięcy litrów tlenu. Zachwyca mnie również fakt, że budynek posiada system, który oczyszcza deszczówkę! Ekologiczne osiedle 25 Verde – zaprojektowane przez architekta Luciano Pia – jest idealnym przykładem kreatywnego i przyjaznego środowisku budownictwa. Budynek stanowi swoistą atrakcję w mniej ciekawej części Turynu, który może odpychać wielu turystów. Osiedle przypomina dżunglę w środku wielkiego miasta.


Justyna Bojczuk


Jednym pewnie bardziej przypadną do gustu ekowioski, gdzie tworzy się wspaniałą wspólnotę z ludźmi, innym indywidualistom domy kopułowe. A takim mieszczuchom jak ja – ekologiczne osiedle na wzór tego w Turynie. Budownictwo przyjazne środowisku to nie tylko lepianki, czy szałas z patyków. Ekologiczne osady, domy i osiedla to dowód, że można żyć w zgodzie z naturą wszędzie!
A Wy gdzie byście najchętniej zamieszkali? Ekologiczna wioska, dom kopułowy, czy jednak zielone osiedle?


Ilustracja ekologicznego osiedla: Justyna Bojczuk 
Zdjęcia z Osady Twórców udostępniła mi Agnieszka, zobaczcie koniecznie Jej profil na FBtutaj


Źródła:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza