czwartek, 27 sierpnia 2020

CO ZROBIĆ Z NIECHCIANYMI RZECZAMI?


Z łatwością na twoich półkach pojawiają się zbędne bibeloty. Coś było tanie, ładne, miało być przydatne, a okazało się zupełnie niepotrzebne. Kiedy chcesz oczyścić przestrzeń, pojawia się pytanie – co z tym wszystkim zrobić?

Wyrzucić na śmietnik coś, co jest w dobrym stanie, szkoda.  Zostawić z kolei bez sensu. Skoro tego nie używasz, dlaczego ma się niepotrzebnie kurzyć? Ze starymi lub zniszczonymi rzeczami w teorii jest łatwiej, w praktyce bywa równie ciężko. W dzisiejszym poście kilka miejsc, gdzie można oddać niepotrzebne rzeczy.

VINTED

Wszystkie ubrania, które z jakiegoś powodu nie skradły twojego serca, a są w bardzo dobrym stanie, wystaw na stronie vinted.pl Jest to bardzo prosta i intuicyjna witryna, na której możesz wstawić zdjęcia odzieży, wycenić ją i sprzedać. Dzięki tej stronie moje ubrania znalazły wielu nowych właścicieli. Niestety nie wszystkie wystawione ubrania na vinted cieszą się popularnością. Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli nie uda mi się sprzedać czegoś w ciągu dwóch miesięcy, to szanse na jego sprzedaż spadają praktycznie do zera.WYMIANA UBRAŃ

W większych miastach organizowane są różnego rodzaju targi, na których wystawić na sprzedaż swoje ubrania. Warto połączyć siły ze swoimi znajomymi i razem opróżnić szafy z ubrań, które od dawna was nie satysfakcjonują. Informacje o targach możesz znaleźć w kalendarzu imprez swojego miasta lub na facebooku.

GIVEBOX

Zasada jest prosta, jeśli nikt nie chce kupić, to trzeba oddać. Pierwsze co, to zapytaj bliskich. Jeśli akurat ktoś potrzebuje twoich rzeczy – problem rozwiązany, jeśli nie – trzeba szukać dalej. Świetną inicjatywą są giveboxy. W Trójmieście znajduje się jeden e-givebox oraz kilka szaf miejskich. Mnie udało się tam oddać kilka plastikowych doniczek, nasionek, ubrań, książek i wiele innych rzeczy. Jeśli nie lubisz kontaktu z drugim człowiekiem i niekoniecznie ci po drodze umawianie się z kimś o wyznaczonej porze w konkretnym miejscu, to polecam szafy miejskie. W Gdańsku znam dwa giveboxy. Nie można w nich oddawać ubrań, ale inne przedmioty są mile widziane. Wczoraj w takiej szafie wylądowało kilka moich rzeczy, które były w bardzo dobrym stanie, ale okazały się mi zupełnie niepotrzebne.ORGANIZACJE CHARYTATYWNE

Jeśli masz na zbyciu ciepłe polary, swetry, kurtki warto zawieźć je do organizacji charytatywnych. W domach samotnych matek chętnie przyjmowane są marynarki i elegancka odzież, w której mamy mogą udać się na rozmowę o pracę. Warto pamiętać, że w wielu domach pomocy jest zapotrzebowanie na praktyczne rzeczy. Naczynia, garnki, sztućce chętnie mogą zostać przyjęta w domach dla bezdomnych. Nikt tam jednak nie potrzebuje balowej sukienki, punkowej kurtki z ćwiekami lub cekinowej torebusi dołączonej do magazynu BRAVO w 2005 roku.

SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

W schroniskach dla zwierząt bardzo chętnie przyjmują kołdry, poduszki, ręczniki, pościele. Wszystko to, czym można wyścielać posłanie zwierzętom. Uwaga na poduszki z wypełnieniem z pierza, to najgorsi wrogowie psich boksów. Warto więc zrobić przegląd bieliźniarki, bo jestem przekonana, że zalega tam trochę nieużywanych kołder, pościeli i brzydkich ręczników, w które nikt się nie wycierał od kilku lat.

ŻÓŁTE KONTENERY

Zniszczone ubrania lub zabawki bez wyrzutów sumienia wyrzuć do żółtego kontenera Eco Textil. Co to daje? 

  • Każdego roku z kontenerów przetwarzanych jest 65 mln kg ubrań
  • Ubrania lepszej jakości trafiają do second handów Tekstylowo. Część zysków jest przekazywanych na cele charytatywne
  • Wełniane swetry trafiają do Indii, gdzie następnie przerabiane są na dywany
  • Z dżinsu wykonywany jest papier
  • Pozostałe rzeczy przerabiane są na paliwo alternatywne 


PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW

Jest to miejsce, gdzie możesz oddać wszystkie problematyczne odpady takie jak: sprzęt elektryczny, odzież, farby, lakiery, opony itp. Jeśli nie wiesz, gdzie w twoim mieście znajduje się PSZOK skorzystaj z mapy.

Spokojnie większość twoich przedmiotów znajdzie drugiego właściciela. Mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie, jak pozbyć się zbędnych rzeczy.

 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza