piątek, 28 sierpnia 2020

UNIWERSALNY ŚRODEK DO SPRZĄTANIA ZERO WASTE

 


Sklepowe półki uginają się od różnorodnych produktów do sprzątania. Preparaty są na wszystko. Osobny płyn do mycia okien, szyb, paneli lub płytek. Wszystkie w nietypowe kolory, zamieniające się w piane po spryskaniu powierzchni lub pachnące wszystkimi zapachami świata. Większość z tych produktów jest bardzo droga i ma koszmarny skład.

W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić najlepszy, najtańszy i najbardziej zero waste uniwersalny środek do czyszczenia.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie obleciał całej kuchni płynem do mycia szyb. Prawda jest taka, że każdy płyn umyje tam samo. Czy będziesz szorować armaturę mleczkiem do czyszczenia, czy płynem do mycia podłóg, efekt będzie ten sam.

Zamiast kupować gotowca za milion monet, przygotuj sam uniwersalny środek czyszczący.

TO TYLKO 2 SKŁADNIKI

Ocet jest rewelacyjnym środkiem czyszczącym. Nadaje się do prawie każdej powierzchni. Spokojnie można umyć nim armaturę, elementy stalowe, lustra, okna i podłogi. Jego zapach pozostawia wiele do życzenia. Jeśli tobie to nie przeszkadza, możesz myć wszystko octem rozdrobnionym z wodą w proporcjach 1:1. Jeśli jednak zapach octu przyprawia cię o zawrót głowy i mdłości polecam dodanie do octu skórek po cytrynie.

Zamiast wyrzucać zużyte skórki cytrusów do kosza, wrzuć je do słoika i zalej octem. Przy każdej kolejnej skórce dodaj do słoika kolejną porcję cytrusów, tak długo aż słoik będzie jego pełen. Odstaw słoik w ciemne miejsce na minimum dwa tygodnie. Po tym czasie ocet przejmie przyjemny cytrusowy zapach. Do takiego preparatu można dodać również kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Uwaga na olejek z drzewa herbacianego, drażni on mocno psie nosy.SEZONOWY PŁYN DO SPRZĄTANIA

Nie tylko skórki cytrusów nadają się do preparatu. Zimą, jeśli masz prawdziwą choinkę, możesz zbierać opadające igiełki. Gałązki choinki zamoczone w occie na dwa tygodnie, zachowają się identycznie jak cytrusy. Ocet przejmie przyjemny zapach drzewka.

EKONOMICZNY ŚRODEK

Ocet w szklanej butelce kosztuje około 2 zł. Jest to jeden z najtańszych produktów, jaki znajduje się w naszych domach. Skórki cytryny lub igiełki choinki to odpady, które ostatecznie i tak wylądowałyby w koszu. Zamiast tego możesz dać im drugie życie i zamienić je na najtańszy i najbardziej skuteczny środek do sprzątania.Takim płynem myje wszystko. Utworzony preparat rozcieńczam wodą w stosunku 1:1. Do mycia podłogi na litr wody dodaję około 30 ml płynu.

Tworząc własny środek do czyszczenia, oszczędzasz dużo pieniędzy i masz pewność, że nie używasz silnej chemii, która może szkodzić zdrowiu.

Zapraszam również do przeczytania postu o domowym proszku do prania – link.

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza